Trafikfarlig amore
Italiener på kvindejagt forårsagede 500 trafikuheld
Af Jeppe Lykke Hansen
En kærlighedshungrende italiener har, ifølge Cartoday, forårsaget ikke mindre end 500 biluheld for at komme i kontakt med det modsatte køn.
Manden (for det var naturligvis en mand) havde på udspekuleret vis lavet en kontakt til sit bremselys, så han kunne få attraktive kvinder til at køre op bag i sin bil, hvorefter han så forsøgte sig med søde ord og frokostinvitationer.
To fluer
Men Andrea Cabiale kunne ikke nøjes med kvindernes gunst, men ville også lænse deres forsikringsselskaber for penge.
I et stykke tid virkede fidusen efter hensigten, og den arbejdsløse Cabiale blev i stand til at erhverve sig en ejendom i Cannes, hvorhen han kunne inviterer sine erobringer blandt de bløde trafikanter. Men den slags går altid galt til sidst.
Bevismateriale
Politiet fandt 2.159 fotografier af skadede biler og deres kvindelige ejere i mandens lejlighed.
Han sidder nu tiltalt for bedrageri, chikane og hærværk.
BILPRISER.DK'S NYHEDSBREV
Sidste nyt om biler på e-mail hver fredag. KLIK HER
BILPRISER.DK'S NYHEDSBREV
Sidste nyt om biler på e-mail hver fredag.
