MX-5 a la Japan
Ny japansk specialversion af Mazda MX-5
Af sportscartesting.com
MAZDA HAR NETOP lanceret en special-version af Mazda MX-5. Fyldt op med luksus i kabinen og lidt ændret ydre design er den ny Mazda MX-5 SG Limited netop gået til salg i Japan.
Limiteret SG
SG Limited er baseret på 1600 NR-A og på 1800 RS, som de siger i Japan, altså på MX-5 1,6 og på MX-5 1,8 slet og ret.
Flottere lakering, Bilstein-støddæmpere og større hjul ses udefra, i kabinen afslører Nardi-rattet og bedre musikanlæg, at det er en SG Limited, man sidder i.
De fleste af disse ændringer er allerede standard på alle MX-5´ere på det danske marked. MX-5 fortsætter i øvrigt på Mazda-programmet under den ny importør.
SE MERE PÅ SPORTSCARTESTING.COM På sportscartesting.com kan du se flere billeder, læse om andre vilde sportsvogne og få andet guf med højt oktantal. | ![]() |
BILPRISER.DK'S NYHEDSBREV
Sidste nyt om biler på e-mail hver fredag.
